Opravljanje zaposlitvenih razgovorov na daljavo, bodisi po telefonu ali video klicu - nič novega! Zlasti za podjetja, ki jih sestavljajo mednarodne ekipe. Prav tako v postopku zaposlovanja, podjetja že nekaj časa uporabljajo napredno tehnologijo npr. implementacijo umetne inteligence in algoritmov, ki lahko analizirajo ton glasu, izraze obraza in vzorce govora ter jih primerjajo z idealnim osebnostnim profilom za določeno vlogo. Modernizacija zaposlitvenega procesa je tako tudi že pred pandemijo Covid-19 kazala na vedno večjo uporabo tehnologije.
Vendarle pa se je zaradi ukrepov za omejevanje širjenja Covid-19 način delovanja podjetij bistveno preoblikoval in spletna orodja so se izkazala kot predpogoj za uspešno nadaljevanje poslovanja. Tudi zdaj, ko se omejitve počasi odpravljajo, mnogi pričakujejo, da bo njihovo delo še naprej potekalo na daljavo, vključno z razgovori za službo.
Praksa virtualnih razgovorov je tako v veliki meri nadomestila fizične sestanke. V tej luči je pomembno, da si na kratko pogledamo katera so tista temeljna pravila, ki naj bi jih poznal vsak potencialni kandidat?
Kako torej navdušiti potencialnega novega delodajalca od doma?
Strokovnjaki s področja HR (človeških virov) svetujejo: »Zaposlitveni razgovor na daljavo obravnavajte kot tradicionalno srečanje iz oči v oči. Kljub temu, da boste sestanek opravljali od doma, torej vašega osebniega prostora, ne spreglejte dejstva, da gre za formalno prvo srečanje z delodajalcem. Pomembno je, da se kljub domačemu okolju potrudimo ustvariti profesionalne in nevtralne pogoje zaposlitvenega razgovora." ,
Kandidati v svojih haljah, psi in otroci, ki tečejo po stanovanju, partnerji v ozadju, ki gledajo televizijo, ali kupi umazane posode na kuhinjskem pultu – to so definitivno stvari, ki se jim je potrebno izogniti na virtualnem razgovoru.
Kako ustvariti profesionalne pogoje za uspešen virtualni razgovor?
- Vaš izgled naj bo profesionalen in uraden. Četudi, na samem delovnem mestu formalna politika oblačenja ni obvezna, je elegantna oz. profesionalna oprava zelo pomembna za dober prvi vtis. Zato torej, vstanite, se stuširajte in izberite primerna oblačila za pozicijo na katero se prijavljate.
- Najdite čim bolj nevtralen prostor za virtualni razgovor. Preverite, kaj se lahko vidi na kameri za vami. Poskusite odstraniti karkoli, kar bi po nepotrebnem odvračalo pozornost od pogovora. Nadalje preverite še ustreznost osvetlitve, naklon kamere, glasnost mikrofona, moč internetne povezave ter poskrbite, da bodo druge naprave in telefoni nastavljeni na tiho (ali letalski način).
- Eno uro pred spletnim razgovorom se umirite in posvetite pripravam na razgovor, tako s tehničnega kakor vsebinskega vidika. To med drugim pomeni, da naj bo vaše spletno orodje preko katerega boste izvedli klic vklopljeno vsaj 15 minut pred samim razgovorom
NEKAJ SPLOŠNIH NASVETOV:
Ko govorite, poglejte direktno v kamero, tako bo vaš sogovorec lahko imel občutek, kot da jih gledate v oči. V kolikor mislite, da vas bo lastna slika motila oz. vam odvračal fokus od sogovornika preverite ali lahko izklopite lastno sliko na zaslonu (npr. Zoom ima možnost "skrij kamero").
Tako kot za vsak razgovor lahko predhodno vadite s prijatelji ali družino. Naj vam podajo mnenje ali ob spletnem pogovoru počnete kaj neprimernega ali s čim dajete napačni vtis o sebi (mogoče govorite preveč naglas, se živčno praskate po glavi, prekinjate sogovorca, itd.).
Razmislite, kako najboljše prikazati vašo osebnost. Če se potegujete za službo, za katero je potrebno, da znate motivirati druge, je ključno, da boste lahko to osebnostno lastnost znali pokazati tudi pred kamero.
Uporabite pritrdilne besede, s katerimi pokažete, da sledite pogovoru. Te besede so naprimer: »razumem«, »seveda«, »super«, »se strinjam«, »vredu«.
V primeru, da pride do prekinitve zvoka ali slike, se nikar ne ustrašite. Vljudno izpostavite, da ste zadnji stavek preslišali zaradi problemov z npr. internetno povezavo. Nikar ne mislite, da boste z izpostavitvijo, da ste zadnji stavek preslišali, zmotili pogovor. Veliko hujše je, če vprašanje ali odgovor sogovorca preslišite in se nanj ne odzovete ali pa ga napačno interpretirate.
Vedno imejte načrt B. V primeru, da bi prišlo do kakršnikoli komplikacij oz. nesporazumov glede časa razgovora je dobro, da imajo vaši bodoči delodajalci na voljo vašo telefonsko številko. Pri tem imejte v mislih, da v primeru, da bo šlo kaj narobe boste z načinom vašega reagiranja veliko povedali o svojem karakterju – kot nekdo, ki ob kriznih situacijah hitro izgubi glavo, ali pa se v primeru nepričakovanih situacij odlično znajde pod pritiskom.
Ali virtualni zaposlitven razgovor vsebinsko poteka kako drugače?
Večina vsebinskih vprašanj na razgovorih za službo ostaja ista. Delodajalci morajo ne glede na to ali imajo s svojimi kandidati pogovor v živo ali preko spleta preveriti iste podatke – predhodne izkušnje, trenutne kompetence in oceniti ustreznost kandidata kot osebe.
Delodajalci bodo tako še vedno poskušali odgovoriti na tista dva glavna vprašanja: ali si lahko predstavljam, da kandidat uspešno sodeluje v naši ekipi? Ali mu lahko zaupam? "
Ne pozabite, da so lahko tudi zaposleni, ki vodijo virtualne razgovore ravno tako nesigurni ali nervozni glede nove prakse tovrstnih pogovorov kakor kandidati. Pomembno je torej, da poskušajte najti skupni jezik in vzpostavite vzajemno razumevanje.
Želimo vam veliko uspehov za vseh bodočih virtualnih razgovorih!