"Pol leta nazaj sem bil odpuščen. Poleg finančnih skrbi in iskanja nove zaposlitve sem se poleg tega obremenjeval še z vprašanjem: Kako naj svojemu bodočemu delodajalcu pojasnim svojo luknjo v življenjepisu. Kako naj upravičim, da sem že pol leta brez službe?"
Se je tudi vam zgodilo, da se poleg vseh skrbi, ki pridejo z brezposelnostjo še dodatno obremenjujete s tem kako boste svojemu novemu delodajalcu pojasnili daljše obdobje med vašimi zaposlitvami. V tem članku vam bomo poskušali pomagati kako ustrezno nasloviti vašo luknjo na življenjepisu.
Najprej pa se ustavimo pri tem, da obstaja možnost, da vaš delodajalec niti ne bo naslovil vašega obdobja brezposelnosti. Sodobni trendi v zaposlovanju vedno bolj oglašujejo, da je izpostavljanje obdobja brezposelnosti osebna tema, katere kandidat nima dolžnosti pojasnjevati. Z drugimi besedami dobra HR ekipa se bo osredotočila na kandidatove obstoječe delovne izkušnje, na njegov karakter in pripravljenost za delo. Obdobje brezposelnosti nikakor nebi smelo biti glavna asociacija ali lastnost ob ocenjevanju kandidata. Obsojanje, da je bil nekdo brezposeln tudi več let je vsekakor stvar preteklosti. Veliko podjetij je izpostavilo, so se ravno kandidati z luknjami v življenjepisu izkazali kot bistveno bolj produktivni, samoiniciativni in cenjeni člani svojih novih ekip.
V kolikor pa bi svojo luknjo v življenjepisu na zaposlitvenem razgovoru želeli nasloviti sami, lahko sledite naslednjim nekaj smernicam:
1. BODITE ISKRENI:
Če želite tudi v prihodnosti delovnega razmerja obdržati iskrenost in sproščenost, ne skrivajte tega kdo ste. Glede svojega življenja, idej in odločitev bodite transparentni. Svojo luknjo v življenjepisu lahko pojasnite z vidika vaših VREDNOT:
- Družina: v času brezposelnosti sem se odločil ostati doma, ker sem skrbel za svojo družino. Takrat mi je bila to prioriteta in vesel sem, da sem lahko imel to izkušnjo. Sedaj pa sem pripravljen, da brez dodatnega stresa ali slabe vesti ponovno stopim na trg dela.
- Osebna rast: v času brezposelnosti sem potreboval čas, da ponovno ocenim, kaj so moje prioritete v življenju. Ta čas sem potreboval, da sem lahko sedaj spočit in odgovoren kandidat.
- Kariera: v času brezposelnosti sem intenzivno iskal službo vendar mi je bila izbira delodajalca in ustreznega mesta pomembnejša kot izključno najti zaposlitev. Imel sem to možnost, da sem si za iskanje novega delodajalca vzel nekoliko več časa; med tem časom pa sem se poskušal intenzivno izobraževati s področja industrije.
- Kreativnost: v času brezposelnosti sem se odločil, da se posvetim svojemu hobiju.
2. ARGUMENTACIJA
Neglede na to kakšen bo vaš razlog za obdobje brezposelnosti, bodite pripravljeni, da boste svojo izbiro oz. situacijo ustrezno pojasnili in zagovarjali. Pri tem je torej pomembno, da boste delodajalcu predstavili, da ste tudi v času brezposelnosti delali na kvalitetah in dejavnostih, ki so relevantne za delo na katerega se prijavljate.
Če se prijavljate na delo, ki vsebuje delo z ljudmi izpostavite kako so vam vaše izkušnje tekom brezposelnosti pomagale izboljšati vašo komunikacijo oz. sodelovanje z različnimi ljudmi.
Npr. čeprav sem ostal doma in skrbel za otroke sem se naučil in gradil na komunikaciji z drugimi starši, kako najti skupno vizijo pri načrtovanju obšolskih dejavnosti, reševanju sporov znotraj razreda otrok, itd. Izpostavite kako ste mogoče mirno rešili in naslovili težavo s konfliktno osebo; kako ste nekomu pomagali s pogovorom itd.
Če se prijavljate na delo, kjer je potrebna organizacija in analitično mišljenje, izpostavite s kakšnimi dnevnimi problemi in rešitvami ste se ukvarjali.
Npr. kljub moji odsotnosti od dela zaradi potovanja je slednje zahtevalo veliko planiranja in organizacije. Tako sem postal veliko bolj samostojen in odgovoren; velikokrat sem se moral hitro odločiti in rešiti številne zagate – npr. izguba prtljage na letališču. Izpostavite lahko kako ste uspešno vodili svoje finance in premagali strah pred neznanimi situacijami, itd.
Če se prijavljate ena delo, kjer so pomembne ročne spretnosti izpostavite kako ste v času brezposelnosti samostojno preuredili kuhinjo.
Mogoče ste sami sestavili mizo ali omaro? Popravili avto?
Če se pojavljate na delo, kjer je pomembna kreativnost izpostavite katerih domačih projektov ste se lotili.
To lahko zajema od preoblikovanja družinskih albumov, do izdelovanja domačih vaz, ogrlic, itd. Mogoče ste odkrili nov hobi? Odkrili nekaj novega, kar vas veseli?
3. BODITE SAMOZAVESTNI
Imejte v mislih, da vas želi vaš bodoči delodajalec spoznati. Zato je tudi čas brezposelnosti odličen primer kako lahko predstavite svoj karakter in osebnost v različnih bolj ali manj zahtevnih situacijah.
Skoraj neverjetno je, da se tekom brezposelnosti niste naučili nič koristnega oz. relevantnega za novo delovno mesto. Četudi vas je brezposelnost zelo prizadela in misite, da niste počeli nič drugega kakor gledali serije na Netflixu. Z malo dobre volje in pozitivne naravnanosti lahko tudi to dejavnost predstavite kot investicija v angleški jezik – pomislite, ste opazili, da se je vaš besedni zaklad v angleškem jeziku povečal?
Zato le dobro premislite o številnih situacijah in projektih, ki jih lahko izpostavite.
Ne pozabite: vaš življenjepis ni edina stvar, ki bo determinirala vašo prihodnost. Ne bodite sramežljivi pri tem, da svojemu bodočemu delodajalcu pokažete kdo ste in kaj so vaše odlike, ki jih boste dnevno kazali tudi na delovnem mestu.