V tekočem tednu je bilo zaradi Pandemije Koronavirusa v Republiki Sloveniji sprejetih kar nekaj Zakonov in državnih odlokov.
Za lažji pregled nad vsemi novo sprejetimi določili si lahko spodaj preberete o vseh novo sprejetih zakonih in odlokih. Kljub temu lahko v prihodnjih dneh pričakujemo, da se bodo lahko sprejemali se dodatni/novi ukrepi.
I. ZAKONODAJA
1. Državni zbor je v petek, 20. marca, sprejel Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (ZIUPPP).
Zakon bo 28. marca objavljen v Uradnem listu; v veljavo bo stopil 29. marca 2020.
Zakon predvideva možnost:
a) Delnega povračila nadomestila plače za začasno čakanje na delo,
Ko delodajalec zaradi slabega poslovnega položaja ne bo mogel zagotavljati dela hkrati najmanj 30 % zaposlenim delavcem in jih bo zato napotil na začasno čakanje na delo. V tem času bodo delavci upravičeni do nadomestila plače v višini 80% osnove za nadomestilo plače.
Breme delnega povračila nadomestila plače za začasno čakanje na delo v višini 60 odstotkov nosijo delodajalci, preostalih 40 odstotkov pa država.
Delno prejemanja povračila nadomestila za namen začasnega čakanja na delo bo lahko trajalo največ tri mesece oziroma za obdobje odrejene karantene.
b) Povračila celotnega nadomestila plače za čas odrejene karantene in
V primeru ko delavec zaradi individualno odrejene karantene z odločbo ministra za zdravje, ne bo mogel opravljati dela, je pravičen do nadomestila v višini 80% osnove za nadomestilo plače.
Breme nadomestila za čas odrejene karantene v celoti nosi Republika Slovenija.
c) Odlog plačila prispevkov za samozaposlene podjetnike posameznike kot tudi za vse ostale, ki samostojno opravljajo pridobitno dejavnost..
Zagotovljen je odlog plačila prispevkov, ki zapadejo v plačilo v mesecu aprilu, maju in juniju 2020. Neporavnane prispevke bodo morali upravičenci poravnati v dveh letih, torej najkasneje do 31. 3. 2022. Plačilo bo možno v enkratnem znesku ali obročno, pri čemer v primeru plačila vseh prispevkov do 31. 3. 2022, na zneske odloženih prispevkov ne bodo tekle zamudne obresti (vir).
d) UVELJAVLJANJE POVRAČILA
Obe povračili boste lahko uveljavljate z elektronsko vlogo na portalu ZRSZ za delodajalce.
Od ponedeljka, 23. 3. 2020, lahko vsa morebitna vprašanja glede uveljavljanja povračila nadomestila plače naslovite tudi na: ZIUPPP@ess.gov.si ali pokličete na brezplačni telefon našega Kontaktnega centra 080 20 55.
2. Zakon o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19). Zakon bo v Uradnem listu predvidoma objavljen konec naslednjega tedna, veljati pa začne dan po objavi. Veljal bo do prenehanja razlogov zanj, najdlje pa do 1. julija 2020,
Zakon določa, da tako roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih kot vsi drugi roki v sodnih zadevah ne tečejo, pri čemer to ne velja za sodne zadeve, ki se obravnavajo kot nujne. Roki za uveljavljanje pravic v upravnih zadevah se podaljšujejo, določa se tudi, da roki v upravnih in prekrškovnih zadevah ne tečejo, seveda razen če gre za nujne zadeve. Zakon podaja tudi možnosti sprejema začasnih ukrepov za delovanje notarskih pisarn ali popolnega zaprtja, o slednjem lahko odloča zgolj minister za pravosodje (vir).
3. Zakon o interventnih ukrepih na javnofinančnem področju, s katerim se podaljša rok za predložitev davčnih obračunov in letnih poročil.
Zamikajo se roki za predložitev davčnega obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti in davčnega obračuna davka od dohodkov pravnih oseb ter za oddajo letnih poročil Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (vse za leto 2019) z 31. marca na 31. maj 2020. Z zakonom se zamika skrajni rok za sestavo informativnega izračuna dohodnine za leto 2019, in sicer na najpozneje 30. junija 2020, zato se posledično davčnim zavezancem rezidentom, ki jim informativni izračun dohodnine za leto 2019 ne bo vročen do 15. julija 2020, zamika rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine do 31. avgusta 2020 (vir).
II. VLADNI ODLOKI
1. Odlok o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 (V VELJAVI).
Z odlokom je Vlada določila o prekinitvi izvajanja vseh preventivnih zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev pri vseh izvajalcih zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti. Zdravstvene in zobozdravstvene storitve, označene s stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro in katerih opustitev bi vodila v trajne okvare zdravja ostajajo v veljavi (npr. obravnave nosečnic).
Seznam nujnih zobozdravstvenih in zdravstvenih dejavnosti najdete tukaj.
2. Odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi na javnih shodih in javnih prireditvah ter drugih dogodkih na javnih krajih v Republiki Sloveniji. Odlok začne veljati 20. marca 2020 ob 00.00 in velja do preklica (V VELJAVI).
a) Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb za posameznike dovoljen za:
- prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog,
- opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
- odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
- varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore,
- dostop do lekarn, trgovin z živili in kmetijske neposredne prodaje,
- dostop do drogerij in drogerijskih marketov,
- dostop do prodaje medicinskih proizvodov in zdravstvenih pripomočkov ter sanitarnih pripomočkov,
- dostop do zdravstvenih in sanitarnih storitev,
- dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami,
- dostop do mest za prodajo hrane za živali,
- dostop do prodaje in vzdrževanje varnostnih proizvodov in proizvodov za nujne primere,
- dostop do storitev za nujne primere,
- dostop do kmetijskih trgovin, vključno s klavnicami in prodajo semen, krmil in gnojil,
- dostop do bencinskih črpalk,
- dostop do bank in pošt,
- dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih organov,
- dostop do dostavnih, čistilnih in higienskih storitev,
- dostop do komunalnih storitev za opravljanje z odpadki,
- dostop do avtomobilskih servisov in servisov kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme,
- dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin,
- dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev.
b) Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju se v okviru zgoraj navedenih izjem dovoljuje tudi:
- skupinam oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva in če je mogoče ob tem gibanju zagotoviti varno razdaljo do gibanja podobnih skupin,
- skupinam sodelavcev do največ pet oseb, če uporabljajo skupni osebni transport za prevoz na delo ali so vpoklicani za opravljanje nalog v okviru Civilne zaščite.
c) Globe za prekrške po tem odloku se izrekajo po zakonu, ki ureja nalezljive bolezni (vir).
3. Dopolnjen Odlok o začasni prepovedi delovanja šolam za voznike. Do 16. 4. 2020 se prepoveduje izvajanje usposabljanj in preizkusov znanja za pridobitev temeljne kvalifikacije za voznike motornih vozil v cestnem prometu in drugih s tem povezanih dejavnosti. Prepove s tudi izvajanje izobraževanj in dodatnih usposabljanj učiteljev vožnje ter drugih sorodnih dejavnosti (V VELJAVI).
Veljavnost vozniških dovoljenj, izkaznic o vozniških kvalifikacijah in ADR certifikatov o usposobljenosti voznika, ki poteče od uveljavitve tega odloka do 16. aprila 2020 se podaljša do 16. maja 2020.
4. Odlok o začasnem neplačevanju prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za male poslovne odjemalce in gospodinjske odjemalce električne energije (V VELJAVI).
Odlok bo veljal za čas od 1.3.2020 do 31.5.2020. Po ocenah naj bi odlok znižal račun za električno energijo za povprečno gospodinjstvo za okrog 20 odstotkov.
5. Odlok o začasni prepovedi izvajanja nadzora vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite in rednega tehničnega nadzora hidrantnega omrežja v Republiki Sloveniji. Veljati začne od 23.03. 2020 do 23.04. 2020.
Veljavnost potrdil o brezhibnem delovanju vgrajena sistema aktivne požarne zaščite (SAPZ), ki jim zaradi prepovedi poteče veljavnost od uveljavitve tega odloka do 23. aprila 2020, se podaljša do 23. maja 2020. Redni tehnični nadzori hidrantnih omrežij, ki se, zaradi prepovedi, ne morejo opraviti od uveljavitve tega odloka do 23. aprila 2020, se opravijo najkasneje do 23. maja 2020.
6. Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji začasno določa obratovalni čas za prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji od vsaj 8.00 ure (lahko tudi prej) in najmanj do 18.00 ure (V VELJAVI).
III. EVROPSKA RAVEN
1. Evropska komisija je 13. marca 2020 z namenom zajezitve širjenja vplivov COVID-19 pripravila nabor predlogov sprememb in dopolnitev zakonodajnih podlag za mobilizacijo naložb v zdravstvene in gospodarske sisteme držav članic. Države članice bodo tako lahko sredstva iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in Evropskega socialnega sklada (ESS) uporabile za naložbe v sisteme zdravstvenega varstva, nakup zdravstvene in zaščitne opreme, preprečevanje bolezni, e-zdravje in medicinske pripomočke. Sredstva iz ESRR se bodo lahko uporabila tudi za pomoč podjetjem pri spopadanju s kratkoročnimi finančnimi šoki zaradi krize, sredstva ESS pa za začasno podporo nacionalnim sistemom krajšega delovnega časa. Predvideni so tudi ukrepi za pomoč in zaščito prihodka ribičev in ribogojcev v okviru Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo (vir).
2. Uredba o izvajanju Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2020/402 z dne 14. marec 2020 o določitvi obvezne predložitve izvoznega dovoljenja pri izvozu nekaterih izdelkov.
Uredba dolča, da je izvoz blaga (rokavice, zaščitna oblačila, opremo za zaščito ust in nosu, zaščito za obraz, varovalna očala in ščitniki), brez ustreznega dovoljenja, prepovedan. Vloga za izdajo dovoljenja za izvoz blaga se vloži pri ministrstvu, pristojnem za gospodarstvo.