Kratko in jedrnato – kaj je potrebno vedeti o regresu za leto 2022.
REGRES KOT PRAVICA: Regres je pravica zaposlenih, ki jo določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) in je vezana na pogodbo o zaposlitvi za določen ali nedoločen čas. Gre za pravico, ki se ji delavec ne more odpovedati zato je regres zakonska obveznost vseh delodajalcev.
Vsak zaposlen je upravičen do letnega dopusta in regresa. To pomeni, da je odmera tako kot pri dopustu, tudi regresu vezana na število mesecev zaposlitve pri delodajalcu tekom tekočega leta. Do polnega števila dni dopusta, kakor tudi do količine regresa ste zaposleni upravičeni zgolj, če ste pri podjetju zaposlen polno eno leto. V nasprotnem primeru zaposleni prejme sorazmerno količino dopusta in regresa – vezano na število mesecev zaposlitve v tekočem letu (1/12 za vsak mesec pogodbe o zaposlitvi v koledarskem letu).
Pomembno: tudi če zaposleni ne koristi dopusta, je še vedno upravičen do prejema polnega regresa.
KOLIČINA REGRESA: Regres more biti izplačan najmanj v višini minimalne plače v Republiki Sloveniji.
Znesek minimalne plače za leto 2022 je bil določen v Uradnem listu št. 5/2022 z dne 12.1.2022, ki določa, da se minimalna plača za delo s polnim delovnim časom, opravljenim od 1. januarja 2022, zviša za 4,9 % in znaša 1.074,43 EUR. To pomeni, da morajo zaposleni regres prejeti vsaj v višini neto 1.074,43 EUR ali več, saj so številni delodajalci pri nakazilu regresa vezani na kolektivne pogodbe, ki lahko določajo, da mora delodajalec izplačati višji regres kot je določen v ZDR-1. Skoraj 70% delavcev ima regres vezan na kolektivno pogodba delodajalca, pri katerem je zaposlen. Kolektivne pogodbe lahko glede na dejavnost najdete TUKAJ.
KAKO SE IZPLAČA KOLIČINA REGRESA: Zakon o dohodnini določa, da se regres do višine povprečne plače na Slovenskem gledano za dva meseca nazaj ne šteje v obdavčitev ali dohodnino.
To pomeni, da se zaposlenim obračunavajo prispevki in akontacije dohodnine zgolj za količino regresa, ki presega povprečno bruto slovensko plačo, ki trenutno znaša 1.971,72 EUR (SURS).
KDAJ SE IZPLAČUJE REGRES: do 1. julija tekočega leta.
Kot smo že izpostavili je pravica do regresa vezana na letni dopust. Delodajalec ima tako dve obveznosti. Najprej mora vsem delavcem do 31. marca tekočega leta izdati sklep o določitvi letnega dopusta v katerem določi število dni dopusta za tekoče leto. Nato pa mora delodajalec še izplačati regres do 1. julija tekočega leta. Zgolj v izjemnih primerih (npr. problem likvidnsti) se lahko podjetju podaljša rok izplačilo regresa do 1. novembra.
POSEBNOSTI
- Sorazmerni del regresa: prejmejo zaposleni, ki so v tekočem letu pri delodajalcu začeli delati kasneje kakor s 1.1.2022. Na znižanje količine regresa lahko vpliva tudi krajši delovni čas oziroma število ur.
- Odsotnosti od dela zaradi starševstva in bolezni: zaposleni so v tem primeru upravičeni do stoodstotnega izplačila regresa.
- Prenehanje delovnega razmerja: v tem primeru bo delodajalec po vsej verjetnosti (ni obvezno) od delavca zahteva vračilo sorazmernega deleža regresa.
- Regres za upokojence: v skladu z veljavno zakonodajo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje so tudi upokojenci upravičeni do izplačila regresa oz. letnega dodatka, ki se nakaže z izplačilom redne pokojnine za mesec julij. Za leto 2022 bo to izplačilo v višini od 140 do 450 EUR, kar pomeni, da bo regres za upokojence 2022 višji za 5 evrov.
PRAVNI POUK
Za nepravočasno izplačilo regresa je zaposleni upravičen do plačila zakonskih zamudnih obresti od dneva zapadlosti naprej. Ravno tako je za neizplačilo ali zamudo pri izplačilu za podjetje po ZDR-1 določena globa od 3 do 20 tisoč EUR. V tem primeru lahko zaposleni delodajalca prijavi na delovni inšpektorat, kjer bodo sprožili ustrezni postopek in izrekli globo ali pa regres terja po sodni poti na delovnem sodišču.